Zapowiedź konferencji

13 lutego 2024

Szanowni Państwo!

Przygotowujemy specjalne wydarzenie, które odbędzie się dokładnie za 7 tygodni – we wtorek 2.04.2024 r. w Krakowie. Prosimy o zarezerwowanie czasu i zapisanie tej daty w kalendarzu!

Podejmujemy działania organizacyjne już od początku roku – dokładamy wszelkich starań, aby było to dla nas wszystkich wartościowe spotkanie. 

Już teraz zapraszamy wszystkie osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziców i opiekunów oraz specjalistów podejmujących działania na rzecz wspierania OzN.

Szczegóły już wkrótce!

logo konferencji owit 2024

Spotkanie informacyjne – bezpłatna wypożyczalnia technologii asystujących

plakat spotkanie informacyjne OWIT luty 2024

25 stycznia 2024

Zapraszamy serdecznie na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości bezpłatnego wypożyczenia technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnością w naszym Ośrodku Wsparcia i Testów.

Spotkanie odbędzie się za 2 tygodnie – w czwartek 8.02 o godz. 16.30 w naszym biurze (ul. Podchorążych 3 w Krakowie). Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy uprzejmie o zgłaszanie swojego udziału:

📬 mailowo: rejestracja@owitkrakow.pl

☎️ telefonicznie: 728 880 925 lub 728 880 945

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia:

https://fb.me/e/42kyRCcS0

Światowy Dzień Braille’a!

4 stycznia 2024

Świętujemy dzisiaj Światowy Dzień Braille’a! 

Z tej okazji chcielibyśmy zachęcić do zapoznania się z ofertą Ośrodka Wsparcia i Testów, jaką przygotowaliśmy dla osób potrzebujących wsparcia ze względu na niepełnosprawność wzrokową. 

Światowy Dzień Braille'a

Obecnie oferujemy następujące specjalistyczne urządzenia wspierające osoby niewidome i słabowidzące:
🔹 inteligentna kamera OrCam MyEye 2.0,
🔹 drukarka etykiet brajlowskich Braille Labeler BL-1000 LINK,
🔹 monitory brajlowskie: Focus 40 Blue, Brailliant BI 40X, QBraille XL,
🔹 notatniki brajlowskie: BrailleNote Touch Plus,
🔹 drukarka brajlowska Basic-D V5,
🔹 urządzenie lektorskie Auto-Lektor Braille,
🔹 powiększalniki stacjonarne: MaginiLink Vision TTS, Zoomax Snow 12,
🔹 lupy elektroniczne: Luna 6, Explore 5, Compact 6 HD, Ruby XL HD, Ruby HD,
🔹 odtwarzacze książek i muzyki: Czytak Plus, Orion,
🔹 smartfon z klawiaturą z fizycznymi przyciskami, powiększoną czcionką i udźwiękowieniem: Blindshell Classic 2,
🔹 kontrastowe klawiatury: Zoomtex Large-Print Keyboard, Keys-U-See Wireless, EZ See, LogicKeyboard.
Dysponujemy także specjalistycznym oprogramowaniem – np. programami typu screen reader.
Chętnie udzielimy szczegółowych informacji na temat dostępnych technologii – zachęcamy do kontaktu!

Spotkanie – Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei

29 grudnia2023
Powoli podsumowujemy kończący się rok. Dla Ośrodka Wsparcia i Testów w Krakowie z oddziałem w Gorlicach rozpoczął się on formalnie 14 kwietnia. Od tego czasu do końca grudnia 2023 roku udzieliliśmy ponad 130 porad dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz wypożyczyliśmy technologie asystujące dla ponad 70 osób – zarówno w Krakowie i Gorlicach, jak i innych miejscowościach w województwie.
Dziękujemy różnym placówkom, stowarzyszeniom i fundacjom, które zaprosiły nas na spotkania, abyśmy mogli promować działalność OWiT oraz organizatorom konferencji, w których mogliśmy wziąć udział 👩‍🎓

W tym roku odbyliśmy szkolenia m.in. w zakresie zaawansowanej obsługi urządzeń brajlowskich, C-Eye, MÓWIK oraz z tematyki ETR. Wzięliśmy udział w cyklu szkoleń dotyczących technologii asystujących organizowanym przez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON Oddział Małopolski.
W przyszłym roku planujemy z jeszcze większym zaangażowaniem promować naszą działalność i wspierać – w jak najbardziej kompleksowy sposób – osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Zachęcamy do kontaktu zarówno w kwestii organizacji spotkań informacyjnych, jak i indywidualnych konsultacji oraz wypożyczeń sprzętu.
Na koniec chcemy życzyć, aby Nowy Rok przyniósł wszystkim nowe siły i energię do spełniania dalszych marzeń – tych małych i dużych 🎆🎉

Spotkanie – Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei

23 listopada 2023

Przedstawiamy dwa dostępne modele powiększalników przenośnych, czyli tzw. lup:

🔍 Explore 5: Lekka i łatwa w obsłudze lupa elektroniczna z 5-calowym wyświetlaczem w jakości HD – ułatwia osobom słabowidzącym zarówno czytanie, jak i pisanie. Wygodna w użytku w domu i w podróży. Wyposażona w składaną rączkę mogącą służyć również jako podstawka. Umożliwia powiększenie od 2 do 22 razy. Posiada 12 trybów kolorów (m.in. negatyw, pozytyw, kolory sztuczne). Istnieje możliwość eksportu uchwyconych obrazów do komputera.

🔍 Luna 6: Kieszonkowa lupa elektroniczna, umożliwiająca osobom niedowidzącym czytanie dowolnych tekstów i podgląd obiektów. Lupa posiada 6-calowy wyświetlacz, oferuje wysoką jakość obrazu w powiększeniu od 2,5 do 19 razy. Lupa jest wygodna w stosowaniu, posiada wbudowany uchwyt, stabilizujący jej położenie wywołane np. drżeniem rąk. Istnieje funkcja bezprzewodowego ładowania akumulatora. Dzięki złączu HDMI lupę można podłączyć do telewizora lub monitora, by uzyskać obraz o jeszcze większym powiększeniu.

Zapraszamy do biura i przetestowania sprzętu! 🕵️‍♀️

owit_lupa

Spotkanie – Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei

Farma_Zycia_Fundacja_Wspolnota_Nadziei_stoisko

24 września 2023
Jeszcze raz gorąco dziękujemy Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei za możliwość spotkania podczas wczorajszego pikniku rodzinnego! Pogoda nie dopisała, ale dzięki pozytywnym nastrojom i wszechobecnej życzliwości bardzo miło spędziliśmy z Wami czas! Dziękujemy za okazję przedstawienia działalności naszego ośrodka szerokiej grupie odbiorców. Podziwiamy Wasze zaangażowanie w tworzeniu tak wyjątkowego miejsca jak Farma Życie i życzymy dalszych sukcesów we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami. 🏆
Mieliśmy także przyjemność zapoznać się z działalnością Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptimist International – Kraków. Zachęcamy do zapoznania się z misją tej międzynarodowej organizacji kobiecej. Gorąco kibicujemy tej ważnej inicjatywie i serdecznie pozdrawiamy członkinie, które mieliśmy okazję poznać podczas pikniku! 🫂

Pętla indukcyjna

petla_indukcyjna

20 września 2023
Kontynuujemy prezentację sprzętu dostępnego w naszym ośrodku. 🧐
Przedstawiamy pętlę indukcyjną – urządzenie wspomagające słuch dla osób używających aparatów słuchowych oraz posiadających implanty. Umożliwia ono słyszenie w trudnych warunkach takich jak hałas, pogłos, zbyt duża odległość od mówcy. Dzięki pętli indukcyjnej wzrasta komfort słyszenia oraz jakość dźwięku odbieranego przez aparat słuchowy, gwarantuje ona uzyskanie czystego i zrozumiałego dźwięku, odróżniającego się od tła otoczenia. Można ją wykorzystywać w różnych sytuacjach komunikacyjnych, jak na przykład obsługa klienta na recepcji, w sklepie, rozmowa w biurze (urząd, bank), obsługa klienta w agencji turystycznej czy podczas zwykłej rozmowy. Urządzenie za pomocą wbudowanego mikrofonu lub mikrofonu zewnętrznego odbiera dźwięki, a następnie przesyła je przez zamontowaną pętlę indukcyjną, która pełni rolę anteny, bezpośrednio do aparatu słuchowego.
Zachęcamy do kontaktu z naszym ośrodkiem i przetestowania urządzenia!

Spotkanie – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Krakowie

12 września 2023
W ostatni piątek 8.09 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu koła Pomocna Dłoń Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Krakowie. Omówiliśmy działalność naszego Ośrodka Wsparcia i Testów oraz otrzymaliśmy cenne informacje zwrotne na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami w zakresie technologii asystujących oraz organizacji funkcjonowania OWiT. Bardzo dziękujemy za zaproszenie! Pozostajemy w kontakcie i zachęcamy do odwiedzin naszego biura.

Towarzystwo_Przyjaciol_Dzieci_Oddzial_w_Krakowie_tablica

System FM

system_fm

System FM jest niewielkich rozmiarów, nie stanowi żadnego problemu do przenoszenia, charakteryzuje się również wysoką odpornością na zakłócenia oraz dużym zasięgiem. Urządzenie ułatwia naukę oraz koncentrację.

Zachęcamy do kontaktu z naszym ośrodkiem i przetestowania urządzenia!

30 sierpnia 2023
Ciąg dalszy prezentacji sprzętu dostępnego w naszym ośrodku. 

Przedstawiamy system FM – bezprzewodowe, przenośne, radiowe urządzenie służące do przesyłania sygnału mowy na odległość (nawet do 100 m). System FM ma na celu umożliwić rozumienie mowy w hałasie, pogłosie, w dużej odległości od rozmówcy czy w dużej grupie osób. Może być wykorzystywany w klasach szkolnych, wycieczkach z przewodnikiem, w komunikacji (autobus / pociąg / samochód), wystawach w muzeum, koncertach, halach sportowych czy w restauracjach. 

System FM jest przeznaczony zarówno dla osób posiadających aparat słuchowy, jak i nie. Urządzenie składa się z mikrofonu, nadajnika i odbiornika. Osoba słysząca zaopatrzona jest w mikrofon i nadajnik, natomiast odbiornik jest dołączony do aparatu słuchowego osoby niesłyszącej. Zadaniem nadajnika jest wychwy­ce­nie i prze­sła­nie w postaci fal radio­wych sygnału mowy (lub muzyki) do odbior­nika, który następnie przesyła dźwięk do aparatu słuchowego. 

Szkolenie wewnętrzne – Notatnik Brajlowski BrailleNote Touch Plus

29 sierpnia 2023
W ostatni czwartek 24.08 mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się z Panem Mateuszem Basistą, aby uczyć się obsługi notatnika brajlowskiego BrailleNote Touch Plus. Dziękujemy za szkolenie i czekamy na kolejne spotkania! Jednocześnie zachęcamy do kontaktu i przetestowania urządzenia.

szkolenie_notatnik

Notatnik brajlowski

notatnik_brajlowski

23 sierpnia 2023
Prezentujemy kolejny sprzęt dostępny w naszym ośrodku. 

Przedstawiamy notatnik brajlowski – poza funkcjonalnością linijki brajlowskiej posiada on także własną pamięć: jest mini-komputerem pozwalającym na zapisywanie istotnych informacji, prowadzenie kalendarza czy połączenie z internetem.

BrailleNote Touch to bardzo nowoczesny, uniwersalny sprzęt, który może być używany zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci. Obecność dotykowej klawiatury oraz ekranu pozwala na sprawną i szybką obsługę. Sprzęt wyposażono w narzędzie do nawigacji, klawiaturę sprzętową, notatnik oraz system operacyjny, zawierający szereg niezbędnych do pracy i zabawy aplikacji. Całość urządzenia zamknięto w wygodnym i funkcjonalnym etui, które zabezpiecza je przed kurzem, wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do produktu dołączono klawiaturę brajlowską, wyposażoną w plastikowe, mocne klawisze.

Zachęcamy do przetestowania i wypożyczenia sprzętu! 💻

Proces rejestracji i wypożyczenia sprzętu

22 sierpnia 2023
Przedstawiamy proces rejestracji i wypożyczenia sprzętu w naszym Ośrodku w kilku krokach:
1. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu ustalenia terminu spotkania (numery telefonów oraz adresy mailowe znajdują się w zakładce „Kontakt” na naszej internetowej). W zakładce „Aktualne godziny otwarcia” znajdą Państwo informacje na temat działania naszego biura w danym tygodniu (godziny mogą zmieniać się z uwagi na planowane szkolenia i wyjazdy informacyjne).
2. Na pierwszym spotkaniu zapewniamy wsparcie w zakresie wyboru technologii asystującej – stosownie do potrzeb Beneficjenta programu. Wypełniamy ankietę w systemie elektronicznym SOW – pomoże w tym pracownik biura. Prosimy o przyniesienie ze sobą dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dawniej – orzeczenie o grupie inwalidzkiej bądź orzeczenie równoważne).
UWAGA. Można również taką ankietę wypełnić w SOW logując się na konto osobiste. Podczas wypełniana ankiety, w sekcji dodatkowe pytania, po informacji „Istnieje możliwość skorzystania z oferty Ośrodka Wsparcia i Testów – jeżeli jesteś zainteresowana/-y udziel odpowiedzi na kolejne pytanie.” prosimy zaznaczyć wszystkie trzy odpowiedzi, a następnie w opisie innej pomocy wpisać: PROSZĘ O SKIEROWANIE DO OWiT Kraków ul. Podchorążych 3.
https://sow.pfron.org.pl/logowanie
3. Po akceptacji ankiety przez PFRON zadzwonimy w celu ustalenia terminu drugiego spotkania.
4. Na drugim spotkaniu zapewniamy instruktaż lub dłuższe szkolenie (w zależności od potrzeb) dotyczące obsługi sprzętu, który będzie wypożyczany. Podpisujemy dokumenty – umowę oraz wnioski (można zapoznać się wcześniej z treścią dokumentów dostępnych w zakładce „Dokumenty do pobrania” na stronie internetowej). Wypożyczają wtedy Państwo sprzęt do domu na okres ustalony w umowie.
Zapraszamy do kontaktu! 🙂

Spotkanie oddziałów w Gorlicach

9 sierpnia 2023
mieliśmy okazję spotkać się w Gorlicach w pełnym zespole pracowników z naszych ośrodków. Dziękujemy Fundacja Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” za zaproszenie i inspirujące rozmowy!

Szkolenie wewnętrzne – Monitor Brajlowski Focus 40 Blue​

26 lipca 2023
Dzisiaj mieliśmy okazję po raz drugi spotkać się z Panem Mateuszem Basistą, aby uczyć się obsługi kolejnych funkcjonalności, jakie oferuje monitor brajlowski Focus 40 Blue. Zapoznaliśmy się z dostosowaniem preferencji dotyczących użytkowania sprzętu razem z technologią VoiceOver zintegrowaną z systemem MacOS. Testowaliśmy dostępność stron internetowych oraz uczyliśmy się obsługi aplikacji pocztowej. Dziękujemy za szkolenie i czekamy na kolejne spotkania!

MÓWIK – oprogramowanie do komunikacji wspomagającej

Więcej informacji dostępnych na stronie producenta:  https://mowik.sklep.pl

20 lipca 2023
Prezentujemy kolejny sprzęt dostępny w naszym ośrodku. 

Przedstawiamy MÓWik-a – oprogramowanie do komunikacji wspomagającej oraz terapii mowy. Jest przeznaczone dla osób w różnym wieku, głównie z afazją, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, dysartrią itp., które nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych.

Program jest wygodny w obsłudze na tablecie. Wyposażony jest w polską syntezę mowy kobiecą i męską oraz 12 tysięcy symboli. Istnieje również możliwość robienia i wstawiania zdjęć, własnych grafik i obrazów z Internetu. Użytkownik może tworzyć z symboli całe zdania i wypowiedzi, które są odczytywane przez syntezę mowy. Użytkownicy korzystający z liter mogą pisać informacje za pomocą klawiatury ekranowej i również odczytywać je za pomocą syntezy mowy.

Spotkanie ze studentami AWF

W czwartek 6.07 mieliśmy przyjemność gościć w naszym ośrodku studentów kierunku Terapia Zajęciowa Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu wraz z  pracownikami dydaktycznymi – Panią Dr Dominiką Zawadzką i Panem Dr Rafałem Bugajem. 

Mieliśmy okazję zapoznać słuchaczy z zasadami funkcjonowania Ośrodka Wsparcia i Testów oraz zaprezentować sprzęt dostępny w naszym oddziale. Bardzo dziękujemy studentom i wykładowcom za ciekawą dyskusję oraz cenne wskazówki dotyczące naszej pracy!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym wizyty studyjnej w Krakowie studentów kierunku Terapia Zajęciowa Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, gdzie można znaleźć informacje także o spotkaniu w naszym ośrodku. https://awf.wroc.pl/wizyta-studyjna-studentow-kierunku-terapia-zajeciowa-krakow-5-7-lipiec-2023r/?fbclid=IwAR3Pr7BDrR8V53RKYD4B-39ipxDdAQpHu6yWqpMpB2_6AiOshaXhP002tz8

FOCUS 40 Blue – monitor brajlowski

Zachęcamy osoby zainteresowane do przetestowania urządzenia! W razie potrzeby zapewniamy szkolenie dla użytkownika w zakresie bardziej zaawansowanych funkcji jak np. korzystanie z Internetu 😎

Kontynuujemy cykl prezentacji sprzętu dostępnego w naszym ośrodku. 🧐

Przedstawiamy dzisiaj FOCUS 40 Blue – monitor brajlowski umożliwiający dwukierunkową komunikację z urządzeniami elektronicznymi. 

Terminal (zwany także linijką brajlowską) łączy się ze smartfonem lub komputerem i wyświetla treści dostępne na monitorze tego urządzenia. Monitor pozwala na wyświetlenie informacji tekstowej pismem Braille’a. Dynamicznie wyświetla (uwypukla) punkty brajlowskie, odpowiadające znakom (literom, cyfrom i innym znakom), pozwalając osobom niewidomym czytać dotykiem.

Sprzęt zapewnia dwukierunkową komunikację, ponieważ oprócz odczytywania informacji, daje także możliwość pisania na wygodnej 8-punktowej klawiaturze.

 

Szkolenie z obsługi monitora brajlowskiego

Pierwsze szkolenie z monitora brajlowskiego za nami! 😎

Szkolenie z obsługi C-Eye® II

Jesteśmy już po pierwszych szkoleniach z obsługi C-Eye® II. Prezentujemy Wam kilka funkcji, do których można wykorzystać urządzenie. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu, chętnie pokażemy możliwości dostosowania urządzenia do indywidualnych potrzeb. 👩‍💻👀

C-Eye® – nowoczesny system

Rozpoczynamy cykl prezentacji sprzętu dostępnego w naszym ośrodku. 🧐

Przedstawiamy dzisiaj C-Eye® – nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych, co umożliwia alternatywną komunikację osób, które z różnych powodów nie mogą porozumiewać się werbalnie ani za pomocą klawiatury. 

Dzięki C-Eye® użytkownik może odpowiadać na zadawane pytania, wyrażać swoje potrzeby oraz prośby. Sprzęt można wykorzystać także do terapii oraz rozrywki (istnieje możliwość korzystania z internetu oraz różnych aplikacji).

Więcej informacji dostępnych na stronie producenta: https://assistech.eu/pl/c-eye/

Otwarcie OWiT Kraków – Gorlice

Z wielką przyjemnością informujemy, że w piątek 14 kwietnia 2023 nastąpiło uroczyste otwarcie OWiT Kraków – Gorlice. Serdecznie zapraszamy do nas na Podchorążych 3. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Skip to content