Już w najbliższy piątek 21 marca zapraszamy do Społeczna Kaffka , gdzie z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa będziemy prezentować nowoczesne technologie asystujące i bezpłatną ofertę naszego Ośrodka Wsparcia i Testów!

Co przygotowaliśmy? 
Możliwość przetestowania sprzętów wspierających osoby z trudnościami w komunikacji, wzroku, słuchu i ruchu
Prezentacja rozwiązań technologicznych zwiększających samodzielność
Rozmowy o dostępności i praktycznych formach wsparcia

Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych rozwiązaniach? Dołącz do nas!

Kiedy? 21 marca 2025 r.
Gdzie? Społeczna Kaffka, Kraków

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w najbliższy piątek w Społeczna Kaffka! Zaprezentujemy bezpłatną ofertę OWiT oraz przedstawimy dostępne technologie asystujące, z chęcią odpowiemy na Państwa pytania i udzielimy szczegółowych informacji dotyczących możliwości uzyskania wsparcia!

Poznaj OnePlus Watch 2 – smartwatch, który łączy nowoczesne technologie z funkcjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki Wear OS 4 i integracji z Asystentem Google, zegarek umożliwia łatwe sterowanie głosowe, odbieranie połączeń oraz dostęp do aplikacji takich jak Google Maps czy Spotify. Funkcje zdrowotne, takie jak monitorowanie tętna, poziomu stresu czy jakości snu, pomagają dbać o zdrowie na co dzień. Precyzyjny GPS i odporność na wodę (IP68) sprawiają, że zegarek jest idealnym towarzyszem w każdej aktywności – od spacerów po intensywne treningi. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi oraz możliwości instalowania aplikacji dostosowanych do indywidualnych potrzeb, OnePlus Watch 2 jest bardzo wszechstronnym narzędziem. 

Zapraszamy na bezpłatne testowanie i wypożyczenie!.

Drogie Panie! 

Z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam dużo zdrowia, radości i sukcesów każdego dnia! Niech otacza Was życzliwość, wsparcie i inspiracja do spełniania marzeń.

Dziękujemy, że czynicie świat piękniejszym! 

Ośrodek Wsparcia i Testów OWiT Kraków-Gorlice

3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu – to idealny moment, by zwrócić uwagę na technologie wspierające osoby z niedosłuchem. W naszym ośrodku pomagamy dobrać i wypożyczyć sprzęt, który poprawia jakość życia.

Pętla indukcyjna – zapewnia lepszą jakość dźwięku dla użytkowników aparatów słuchowych i implantów.

System FM – pomaga w zrozumieniu mowy w trudnych warunkach, nawet na dużą odległość.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom komunikacja staje się łatwiejsza i bardziej komfortowa!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Kolejne spotkanie dotyczące dostępności za nami! Tym razem mieliśmy przyjemność prezentować technologie asystujące i przedstawić ofertę OWiT podczas wydarzenia zorganizowanego przez Sensorycznie i na serio w Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Tematy poruszane podczas spotkania obejmowały wiele obszarów szeroko rozumianej dostępności, czekamy z niecierpliwością na kolejne wydarzenie z tego cyklu! Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z Wypożyczalni książki mówionej i brajlowskiej w Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Temat dostępności jest nam bliski także poza godzinami pracy! W czwartek 20.02 mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z inicjatywy A11ykrk „Niewidzialna gra — jak osoby niewidzące pokonują gry akcji”. Gość wydarzenia, Tomasz Tworek – niewidomy gracz i konsultant ds. dostępności, zaprezentował swoje wyjątkowe umiejętności gamingowe i podzielił się doświadczeniem związanym z technikami gry. Niestety jest jeszcze dużo do zrobienia w obszarze inkluzywności w gamingu, ale dzięki osobom takim jak Tomek ta branża staje się powoli coraz bardziej dostępna!

W środę mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z cyklu #ŻycieJestPiękne – „Anioł z Piekielnika.”

Gościem specjalnym Monika Meleń była inspirująca Anna Krupa, a wydarzenie uświetniła premiera filmu „Ania z Piekielnika” oraz koncert zespołu Spring Light z charyzmatycznym Dominikiem Strzelcem.

Podczas spotkania byliśmy obecni ze swoim stoiskiem, gdzie każdy mógł poznać możliwości technologii wspomagających oraz porozmawiać o rozwiązaniach ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

Swoje stoisko miał również PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, gdzie uczestnicy mogli uzyskać informacje o realizowanych programach, w tym CIDON oraz Wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością.

Dziękujemy za tę wyjątkową okazję do rozmów i wymiany doświadczeń!

Życie jest piękne – a my chętnie pomagamy, by było jeszcze bardziej dostępne!

Walentynki to dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak ważne jest wsparcie każdego dnia. W Naszym Ośrodku Wsparcia i Testów również staramy się je okazać, oferując doradztwo oraz pomoc w doborze rozwiązań w ramach dostępu do nowoczesnych technologii na co dzień.
 
Z okazji WALENTYNEK życzymy Państwu dużo radości, życzliwości i inspirujących spotkań. Niech ten dzień będzie pełen dobrych emocji i wzajemnego wsparcia – nie tylko od święta!
 
Zapraszamy do kontaktu i odwiedzenia naszego ośrodka!

Dzień AAC zorganizowany 8 lutego przez Fiklon był czasem pełnym inspirującej wymiany doświadczeń i wiedzy, który pozwolił na zaprezentowanie potencjału technologii asystujących. Cieszymy się, że tak wiele osób wykazało zainteresowanie testowaniem różnorodnych rozwiązań, które mają istotny wpływ na jakość życia osób z różnymi potrzebami komunikacyjnymi.

Przypominamy, że prezentowane urządzenia można bezpłatnie wypożyczyć w naszym Ośrodku Wsparcia i Testów – zachęcamy do wypożyczenia sprzętów takich jak m.in.
  • MÓWik,
  • C-Eye,
  • Communicator 5,
  • Boardmaker,
  • Grid 3,
  • Grid for iPad,
  • eyetracker Tobii PCEye 5,
  • oprogramowanie do nauki komunikacji za pomocą wzroku.

Zapraszamy do kontaktu!

Apple Pencil to nie tylko narzędzie dla artystów, świetnie sprawdzi się także jako wsparcie dla każdego użytkownika. Ułatwia pisanie rysowanie i obsługę urządzenia z większą precyzją i wygodą.

Możecie go u nas bezpłatnie wypożyczyć na okres 3 miesięcy.

Zachęcamy do kontaktu!

8 lutego 2025 r. w Krakowie (ul. Wielicka 20) odbędzie się Dzień AAC, czyli całodniowe wydarzenie poświęcone komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC – Augmentative and Alternative Communication). OWiT Kraków-Gorlice będzie partnerem tego wydarzenia i w ramach spotkania nasi przedstawiciele będą dzielić się wiedzą oraz opowiadać o tym, w jaki sposób można wypożyczyć bezpłatnie potrzebne dzieciom urządzenia.

W ramach wykładów poruszone zostaną zagadnienia takie jak:

  •  początki pracy z AAC
  • efekty i badania skuteczności wprowadzania AAC
  • metody nauki czytania dla dzieci korzystających z komunikacji alternatywnej
  • tworzenie książek do komunikacji
  • wykorzystanie MÓWika
  • tworzenie własnych materiałów i wspieranie rozwoju mowy
  • finansowanie i testowanie urządzeń specjalistycznych.

Oprócz części wykładowej, w programie wydarzenia znaleźć będzie można także:

  • Kameralne spotkania z rodzicami i specjalistami, podczas których można wymienić się doświadczeniami.
  • Prezentacje urządzeń (tabletów, komunikatorów, aplikacji) ułatwiających porozumiewanie się bez mowy.
  • Porady dotyczące finansowania sprzętu i oprogramowania.
  • Podpowiedzi, jak wspierać rozwój mowy przy opóźnionym rozwoju, zaburzeniach mowy oraz różnych trudnościach komunikacyjnych.

Organizatorem Dnia AAC jest Fiklon – centrum diagnozy i terapii małego dziecka, które działa na rzecz wsparcia i rehabilitacji najmłodszych oraz promowania wiedzy na temat neuroróżnorodności, a partnerami są MÓWIK, OWiT Kraków Gorlice, Fundacja Per Aspera i ATABI.

Udział jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na wykłady i dyskusje.

Data: 8 lutego 2025 r.

Godziny: 10.00–16.00

Adres: Kraków, ul. Wielicka 20

Zapraszamy wszystkich, którym zależy na usprawnieniu komunikacji dzieci z trudnościami w mowie, do udziału w tym wydarzeniu. Spotkanie stanowi wyjątkową okazję do zbudowania sieci wsparcia i zdobycia cennych umiejętności.

Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia: https://fiklon.pl/dzien-aac/

Do zobaczenia w Krakowie!

Świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka – życzymy dużo zdrowia i radości!

Zachęcamy do zapoznania się z naszą bezpłatną ofertą – można znaleźć w niej sprzęty, które mogą pomóc starszym osobom (wymagane jest jedynie posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności). Są to np.:

  • telefon z udźwiękowieniem Blindshell,
  • różnego rodzaju lupy i powiększalniki,
  • urządzenia wspierające osoby korzystające z aparatów słuchowych (system FM, pętla indukcyjna),
  • klawiatury z powiększoną i kontrastową czcionką,
  • przenośne koncentratory tlenu.

Zachęcamy także do wypożyczenia sprzętu elektronicznego! Dostępne są laptopy, tablety, telefony, smartwatche i różnego typu słuchawki. Zapraszamy do kontaktu! Tel. 728 880 925, 728 880 945.

W środę 8.01.2025 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z cyklu „Życie jest piękne” organizowanym przez reportażystkę Monika Meleń w Nowohuckie Centrum Kultury. O swoich pasjach i „sposobie na życie” opowiedzieli Cztery Zmysły Paweł Król oraz Konrad Sokół – dziękujemy za niezwykle inspirujące i motywujące opowieści! 🎉
 
Mieliśmy także okazję zapoznać się z ofertą niezwykłego miejsca – WOMAI Cracow, w którym pracują Panowie Paweł i Konrad. Serdecznie zapraszamy na wystawę „W stronę ciemności!” 🎭
 
Dziękujemy za wszystkie rozmowy i odwiedziny naszego stanowiska z technologiami asystującymi 📲 Podczas spotkania dostępne było także stoisko CIDON PFRON Oddział Małopolski. Zachęcamy do kontaktu!

Czas na podsumowanie 2024 roku! 

Dziękujemy za zaufanie – za każdą rozmowę, spotkanie, wypożyczenie i konsultację!

Poniżej garść naszych statystyk:

  • 138 podpisanych umów na bezpłatne wypożyczenie technologii,
  • 159 sztuk wypożyczonych urządzeń i oprogramowania,
  • 173 porady.

Zachęcamy do kontaktu – zapraszamy na bezpłatne porady i konsultacje!

Tel. 728 880 925, 728 880 945

Dziękujemy PFRON Oddział Małopolski i Klika Kraków 

Do zobaczenia w nowym roku!

W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w licznych szkoleniach – był to m.in. kurs języka migowego oraz szkolenie II stopnia z C-Eye. W listopadzie i grudniu mieliśmy natomiast przyjemność wziąć udział w cyklu spotkań szkoleniowych dotyczących AAC (komunikacji alternatywnej i wspomagającej) w kontekście technologii asystujących.

Dziękujemy gorąco generAACja za współpracę! 

Liczymy na to, że w najbliższym czasie będziemy mogli wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce – zapraszamy serdecznie do bezpłatnego wypożyczenia urządzeń i oprogramowania! W kontekście AAC mamy obecnie w ofercie:

  •  C-Eye,
  •  Grid3, Grid for iPad,
  •  Communicator5,
  •  Boardmaker,
  •  eyetrackery.

Dostępne są także bezpłatne konsultacje ze specjalistami. Zapraszamy – zachęcamy do kontaktu!

Szanowni Państwo! Z przyjemnością informujemy, że dzisiaj 18.12 o godz. 19.00 będzie można posłuchać audycji o naszym Ośrodku Wsparcia i Testów w Radio Ain Karim Skomielna Czarna.

Dziękujemy serdecznie Pani Annie Kurek za zaproszenie do programu z cyklu „Szlachetne zdrowie!”

 

9. grudnia 2024 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w VII Małopolskim Kongresie Srebrnej Gospodarki w Operze Krakowskiej. Dostępne było nasze stoisko informacyjne z możliwością testowania technologii asystujących.

Zespół OWiT świętuje mikołajki z niezastąpioną ekipą WTZ KLIKA!

Każda osoba na zdjęciu była zadowolona z wypożyczenia sprzętu w naszym ośrodku – radość i satysfakcja beneficjentów to dla nas największy prezent!

Pozdrawiamy serdecznie Karolinę, Klaudię, Magdę, Szymona i drugą Klaudię!

W dniach 2-3 grudnia uczestniczyliśmy w ogólnopolskim szkoleniu dla Ośrodków Wsparcia i Testów zorganizowanym w Warszawie przez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Była to wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń między poszczególnymi jednostkami oraz nabycia wiedzy z zakresu technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Cieszymy się, że nasz ośrodek będzie mógł wkrótce oferować wsparcie także w tym zakresie!

Zapraszamy serdecznie na spotkanie jutro – w czwartek 5.12 o godz. 14.45 – o tematyce technologii asystujących w obszarze komunikacji alternatywnej i wspomagającej!

Poniżej szczegółowe informacje:

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z AAC!

Razem z Panią Dr Pauliną Wójcik-Topór, Panem Dr Rafałem Młyńskim oraz zespołem Ośrodka Wsparcia i Testów w Krakowie, serdecznie zapraszamy na wydarzenie dotyczące komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC).

Kiedy? 5 grudnia (wtorek), godz. 14:45

Gdzie? Instytut Glottodydaktyki Polonistycznej UJ (ul. Romana Ingardena 3), sala 122A

Co nas czeka? Prezentacja najnowszych narzędzi i rozwiązań z zakresu AAC, takich jak:

  • C-Eye
  • Aplikacje MÓWik
  • Grid 3, Grid for iPad
  • Communicator 5
  • Boardmaker

To świetna okazja, aby poznać praktyczne zastosowanie tych technologii i dowiedzieć się, jak wspierają one osoby z trudnościami w komunikacji.

Dla kogo? Spotkanie jest organizowane w ramach zajęć z AAC dla studentów II roku logopedii, ale zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Do zobaczenia!

W czwartek 21.11 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu #inFestiwal zorganizowanym z okazji 30. lat działalności PFRON Oddział Małopolski.

Serdecznie gratulujemy!

Podczas paneli dyskusyjnych poruszane były tematy zmian w szeroko pojętej dostępności na przełomie ostatnich 30 lat w pracy, kulturze i sporcie. O zmianach w środowisku osób z niepełnosprawnościami w kontekście podejmowania pracy zawodowej opowiadała Katarzyna Kubicka, która na co dzień kieruje WTZ KLIKA.

Mieliśmy także okazję wysłuchać wypowiedzi Damiana Ligęzy, który odnosi wyjątkowe sukcesy sportowe w pchnięciu kulą, a także pracuje w Fundacja Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu”.

Dziękujemy za inspirujące rozmowy!

Zachęcamy do wzięcia udziału w dzisiejszym webinarze „Wpływ terapii zajęciowej na życie osoby z artrogrypozą”. Spotkanie poprowadzi mgr Beata Cichy – współorganizatorka urodzinowej konferencji OWiT.

W sobotę uczestniczyliśmy w konferencji „Sprawni po udarze” zorganizowanej przez Wydawnictwo WiR. Dziękujemy za inspirujące prelekcje i możliwość wymiany doświadczeń! Mieliśmy także okazję uczestniczyć w warsztatach „Nowoczesne technologie wspierające proces rehabilitacji osób po udarze”, dzięki którym nabyliśmy wiedzę o nowych rodzajach oprogramowania dotyczącego treningu funkcji poznawczych, o które moglibyśmy poszerzyć ofertę OWiT. Być może już wkrótce będziemy mogli poinformować Państwa o szczegółach! Zachęcamy do obserwowania na bieżąco naszego profilu.

W ciągu ostatnich tygodni mieliśmy okazję przestawiać ofertę OWiT w różnych miejscach 👩‍💼👨‍💼
 
21. października odwiedziliśmy Mogilany i dzięki zaproszeniu Relacjami Silni – Centrum Wsparcia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych opowiedzieliśmy o naszym ośrodku rodzicom i opiekunom dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Dziękujemy za nawiązane kontakty! ❤️
We wtorek 22. października gościliśmy w naszej siedzibie studentów III roku Terapii Zajęciowej z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Natomiast w piątek 8. listopada rozmawialiśmy o technologiach asystujących ze studentami V roku Psychologii na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.
 
Dziękujemy za inspirujące spotkania! Cieszymy się, że możemy rozmawiać o dostępności w różnych obszarach życia osób z niepełnosprawnościami i prezentować w tym kontekście ofertę OWiT 🖲📱💻⌨️🔍

Wracamy wspomnieniami do wyjątkowego wydarzenia – konferencji Sensorycznie i na serio, w której mieliśmy przyjemność wziąć udział 18. października.

Tegoroczna edycja poświęcona została dostępności gier komputerowych i multimediów. Tematy rozmów i dyskusji panelowych obejmowały jednak dużo szerszy kontekst! Dzięki temu mogliśmy przetestować np. okulary VR wspierające osoby w rehabilitacji po udarze, sprawdziliśmy również specjalny kontroler z funkcjami dostępności do Play Station! Dziękujemy za ogrom inspiracji i wspaniałą organizację wydarzenia – Fundacja Per Aspera zadbała o dostępność architektoniczną budynku, napisy na żywo, tłumaczenie konferencji na PJM i wsparcie asystentów.

Gratulujemy!

Zapraszamy serdecznie na #inFESTIWAL w czwartek 21.11. Będziemy mieli przyjemność zaprezentować technologie asystujące dostępne w naszym ośrodku!

Poprosiliśmy o opinie naszych beneficjentów – uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej KLIKA Kraków z pracowni multimedialnej.
Sprawdźcie sami co sądzą o naszym Ośrodku Wsparcia i Testów!

 

W środę i czwartek w godzinach 10:00 – 14:00 można spotkać nas na międzynarodowej konferencji dotyczącej terapii zajęciowej: 1st Occupational Therapy Europe Congress w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zapraszamy do naszego stanowiska!
W najbliższy poniedziałek 21 października, w godz. 17-19 zapraszamy serdecznie na spotkanie informacyjne w Mogilanach!

Październik to miesiąc świadomości AAC, czyli komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Komunikacja to nie tylko słowa, mimika czy gesty – może być to także przekazanie informacji przy użyciu technologii asystujących! W naszym ośrodku dysponujemy obecnie następującymi urządzeniami wspierającymi w tym zakresie: C-Eye,
MÓWik, Grid 3, Grid for iPad, Communicator 5, Boardmaker, eyetracking z odpowiednim oprogramowaniem.
Każda osoba posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności może bezpłatnie przetestować taki sprzęt w domu!
Zachęcamy do kontaktu z nami i wypożyczenia technologii!

Zachęcamy do wypożyczenia słuchawek na jesienne spacery! W naszej ofercie można znaleźć słuchawki nauszne, dokanałowe i kostne. Warto zwrócić szczególną uwagę na te ostatnie – słuchawki kostne są bardzo wygodne podczas uprawiania sportu, ale także podczas prowadzenia rozmów telefonicznych nie tracąc kontaktu z dźwiękami otoczenia!

Zapraszamy serdecznie na konferencję Sensorycznie i na serio!
Jako Ośrodek Wsparcia i Testów będziemy mieli przyjemność zaprezentować technologie asystujące podczas części praktycznej.
Zachęcamy do odwiedzenia naszego stanowiska. Do zobaczenia w piątek 18. października!

W jakich sytuacjach może przydać się lupa?
➡️ sprawdzenie rozkładu jazdy tramwaju lub autobusu
➡️ przeczytanie etykiety cenowej w sklepie
➡️ sprawdzenie ulotki leku
➡️ oglądanie zdjęć
Z pomocą lupy można także czytać książkę, jednak do dłuższej lektury polecamy powiększalniki stacjonarne.
W Ośrodku Wsparcia i Testów zachęcamy do przetestowania różnych modeli lup:
Luna 6, Explore 5, Compact 6 HD, Ruby XL HD, Ruby HD,  Ruby 7
Zapraszamy do biura!

Wczoraj, w ostatnią niedzielę września, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Głuchych. Jest to święto uchwalone już w 1958 roku!

Zespół OWiT także podejmuje działania, aby wspierać osoby z niepełnosprawnością słuchu, które chciałyby bezpłatnie wypożyczyć różnego rodzaju technologie asystujące. Aby dbać o dostępność, w okresie wakacyjnym uczestniczyliśmy w kursie Polskiego Języka Migowego – dziękujemy Zamigam za angażujące zajęcia, dbanie jednocześnie o efektywność nauki i miłą atmosferę!

Zachęcamy do wzięcia udziału w hackathonie Sensorycznie    i na serio! To będzie niezwykłe wydarzenie.

Zapraszamy serdecznie na warsztaty, które będziemy mieli przyjemność poprowadzić w najbliższy piątek 27.09 w godz. 11.30 – 14.30.

Zachęcamy do zapisów! 

Więcej informacji na profilu: Pełnoprawni w nauce

Zapowiedź konferencji

13 lutego 2024

Szanowni Państwo!

Przygotowujemy specjalne wydarzenie, które odbędzie się dokładnie za 7 tygodni – we wtorek 2.04.2024 r. w Krakowie. Prosimy o zarezerwowanie czasu i zapisanie tej daty w kalendarzu!

Podejmujemy działania organizacyjne już od początku roku – dokładamy wszelkich starań, aby było to dla nas wszystkich wartościowe spotkanie. 

Już teraz zapraszamy wszystkie osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziców i opiekunów oraz specjalistów podejmujących działania na rzecz wspierania OzN.

Szczegóły już wkrótce!

logo konferencji owit 2024

Spotkanie informacyjne – bezpłatna wypożyczalnia technologii asystujących

plakat spotkanie informacyjne OWIT luty 2024

25 stycznia 2024

Zapraszamy serdecznie na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości bezpłatnego wypożyczenia technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnością w naszym Ośrodku Wsparcia i Testów.

Spotkanie odbędzie się za 2 tygodnie – w czwartek 8.02 o godz. 16.30 w naszym biurze (ul. Podchorążych 3 w Krakowie). Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy uprzejmie o zgłaszanie swojego udziału:

📬 mailowo: rejestracja@owitkrakow.pl

☎️ telefonicznie: 728 880 925 lub 728 880 945

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia:

https://fb.me/e/42kyRCcS0

Światowy Dzień Braille’a!

4 stycznia 2024

Świętujemy dzisiaj Światowy Dzień Braille’a! 

Z tej okazji chcielibyśmy zachęcić do zapoznania się z ofertą Ośrodka Wsparcia i Testów, jaką przygotowaliśmy dla osób potrzebujących wsparcia ze względu na niepełnosprawność wzrokową. 

Światowy Dzień Braille'a

Obecnie oferujemy następujące specjalistyczne urządzenia wspierające osoby niewidome i słabowidzące:
🔹 inteligentna kamera OrCam MyEye 2.0,
🔹 drukarka etykiet brajlowskich Braille Labeler BL-1000 LINK,
🔹 monitory brajlowskie: Focus 40 Blue, Brailliant BI 40X, QBraille XL,
🔹 notatniki brajlowskie: BrailleNote Touch Plus,
🔹 drukarka brajlowska Basic-D V5,
🔹 urządzenie lektorskie Auto-Lektor Braille,
🔹 powiększalniki stacjonarne: MaginiLink Vision TTS, Zoomax Snow 12,
🔹 lupy elektroniczne: Luna 6, Explore 5, Compact 6 HD, Ruby XL HD, Ruby HD,
🔹 odtwarzacze książek i muzyki: Czytak Plus, Orion,
🔹 smartfon z klawiaturą z fizycznymi przyciskami, powiększoną czcionką i udźwiękowieniem: Blindshell Classic 2,
🔹 kontrastowe klawiatury: Zoomtex Large-Print Keyboard, Keys-U-See Wireless, EZ See, LogicKeyboard.
Dysponujemy także specjalistycznym oprogramowaniem – np. programami typu screen reader.
Chętnie udzielimy szczegółowych informacji na temat dostępnych technologii – zachęcamy do kontaktu!

Spotkanie – Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei

29 grudnia2023
Powoli podsumowujemy kończący się rok. Dla Ośrodka Wsparcia i Testów w Krakowie z oddziałem w Gorlicach rozpoczął się on formalnie 14 kwietnia. Od tego czasu do końca grudnia 2023 roku udzieliliśmy ponad 130 porad dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz wypożyczyliśmy technologie asystujące dla ponad 70 osób – zarówno w Krakowie i Gorlicach, jak i innych miejscowościach w województwie.
Dziękujemy różnym placówkom, stowarzyszeniom i fundacjom, które zaprosiły nas na spotkania, abyśmy mogli promować działalność OWiT oraz organizatorom konferencji, w których mogliśmy wziąć udział 👩‍🎓

W tym roku odbyliśmy szkolenia m.in. w zakresie zaawansowanej obsługi urządzeń brajlowskich, C-Eye, MÓWIK oraz z tematyki ETR. Wzięliśmy udział w cyklu szkoleń dotyczących technologii asystujących organizowanym przez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON Oddział Małopolski.
W przyszłym roku planujemy z jeszcze większym zaangażowaniem promować naszą działalność i wspierać – w jak najbardziej kompleksowy sposób – osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Zachęcamy do kontaktu zarówno w kwestii organizacji spotkań informacyjnych, jak i indywidualnych konsultacji oraz wypożyczeń sprzętu.
Na koniec chcemy życzyć, aby Nowy Rok przyniósł wszystkim nowe siły i energię do spełniania dalszych marzeń – tych małych i dużych 🎆🎉

Spotkanie – Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei

23 listopada 2023

Przedstawiamy dwa dostępne modele powiększalników przenośnych, czyli tzw. lup:

🔍 Explore 5: Lekka i łatwa w obsłudze lupa elektroniczna z 5-calowym wyświetlaczem w jakości HD – ułatwia osobom słabowidzącym zarówno czytanie, jak i pisanie. Wygodna w użytku w domu i w podróży. Wyposażona w składaną rączkę mogącą służyć również jako podstawka. Umożliwia powiększenie od 2 do 22 razy. Posiada 12 trybów kolorów (m.in. negatyw, pozytyw, kolory sztuczne). Istnieje możliwość eksportu uchwyconych obrazów do komputera.

🔍 Luna 6: Kieszonkowa lupa elektroniczna, umożliwiająca osobom niedowidzącym czytanie dowolnych tekstów i podgląd obiektów. Lupa posiada 6-calowy wyświetlacz, oferuje wysoką jakość obrazu w powiększeniu od 2,5 do 19 razy. Lupa jest wygodna w stosowaniu, posiada wbudowany uchwyt, stabilizujący jej położenie wywołane np. drżeniem rąk. Istnieje funkcja bezprzewodowego ładowania akumulatora. Dzięki złączu HDMI lupę można podłączyć do telewizora lub monitora, by uzyskać obraz o jeszcze większym powiększeniu.

Zapraszamy do biura i przetestowania sprzętu! 🕵️‍♀️

owit_lupa

Spotkanie – Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei

Farma_Zycia_Fundacja_Wspolnota_Nadziei_stoisko

24 września 2023
Jeszcze raz gorąco dziękujemy Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei za możliwość spotkania podczas wczorajszego pikniku rodzinnego! Pogoda nie dopisała, ale dzięki pozytywnym nastrojom i wszechobecnej życzliwości bardzo miło spędziliśmy z Wami czas! Dziękujemy za okazję przedstawienia działalności naszego ośrodka szerokiej grupie odbiorców. Podziwiamy Wasze zaangażowanie w tworzeniu tak wyjątkowego miejsca jak Farma Życie i życzymy dalszych sukcesów we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami. 🏆
Mieliśmy także przyjemność zapoznać się z działalnością Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptimist International – Kraków. Zachęcamy do zapoznania się z misją tej międzynarodowej organizacji kobiecej. Gorąco kibicujemy tej ważnej inicjatywie i serdecznie pozdrawiamy członkinie, które mieliśmy okazję poznać podczas pikniku! 🫂

Pętla indukcyjna

petla_indukcyjna

20 września 2023
Kontynuujemy prezentację sprzętu dostępnego w naszym ośrodku. 🧐
Przedstawiamy pętlę indukcyjną – urządzenie wspomagające słuch dla osób używających aparatów słuchowych oraz posiadających implanty. Umożliwia ono słyszenie w trudnych warunkach takich jak hałas, pogłos, zbyt duża odległość od mówcy. Dzięki pętli indukcyjnej wzrasta komfort słyszenia oraz jakość dźwięku odbieranego przez aparat słuchowy, gwarantuje ona uzyskanie czystego i zrozumiałego dźwięku, odróżniającego się od tła otoczenia. Można ją wykorzystywać w różnych sytuacjach komunikacyjnych, jak na przykład obsługa klienta na recepcji, w sklepie, rozmowa w biurze (urząd, bank), obsługa klienta w agencji turystycznej czy podczas zwykłej rozmowy. Urządzenie za pomocą wbudowanego mikrofonu lub mikrofonu zewnętrznego odbiera dźwięki, a następnie przesyła je przez zamontowaną pętlę indukcyjną, która pełni rolę anteny, bezpośrednio do aparatu słuchowego.
Zachęcamy do kontaktu z naszym ośrodkiem i przetestowania urządzenia!

Spotkanie – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Krakowie

12 września 2023
W ostatni piątek 8.09 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu koła Pomocna Dłoń Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Krakowie. Omówiliśmy działalność naszego Ośrodka Wsparcia i Testów oraz otrzymaliśmy cenne informacje zwrotne na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami w zakresie technologii asystujących oraz organizacji funkcjonowania OWiT. Bardzo dziękujemy za zaproszenie! Pozostajemy w kontakcie i zachęcamy do odwiedzin naszego biura.

Towarzystwo_Przyjaciol_Dzieci_Oddzial_w_Krakowie_tablica

System FM

system_fm

System FM jest niewielkich rozmiarów, nie stanowi żadnego problemu do przenoszenia, charakteryzuje się również wysoką odpornością na zakłócenia oraz dużym zasięgiem. Urządzenie ułatwia naukę oraz koncentrację.

Zachęcamy do kontaktu z naszym ośrodkiem i przetestowania urządzenia!

30 sierpnia 2023
Ciąg dalszy prezentacji sprzętu dostępnego w naszym ośrodku. 

Przedstawiamy system FM – bezprzewodowe, przenośne, radiowe urządzenie służące do przesyłania sygnału mowy na odległość (nawet do 100 m). System FM ma na celu umożliwić rozumienie mowy w hałasie, pogłosie, w dużej odległości od rozmówcy czy w dużej grupie osób. Może być wykorzystywany w klasach szkolnych, wycieczkach z przewodnikiem, w komunikacji (autobus / pociąg / samochód), wystawach w muzeum, koncertach, halach sportowych czy w restauracjach. 

System FM jest przeznaczony zarówno dla osób posiadających aparat słuchowy, jak i nie. Urządzenie składa się z mikrofonu, nadajnika i odbiornika. Osoba słysząca zaopatrzona jest w mikrofon i nadajnik, natomiast odbiornik jest dołączony do aparatu słuchowego osoby niesłyszącej. Zadaniem nadajnika jest wychwy­ce­nie i prze­sła­nie w postaci fal radio­wych sygnału mowy (lub muzyki) do odbior­nika, który następnie przesyła dźwięk do aparatu słuchowego. 

Szkolenie wewnętrzne – Notatnik Brajlowski BrailleNote Touch Plus

29 sierpnia 2023
W ostatni czwartek 24.08 mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się z Panem Mateuszem Basistą, aby uczyć się obsługi notatnika brajlowskiego BrailleNote Touch Plus. Dziękujemy za szkolenie i czekamy na kolejne spotkania! Jednocześnie zachęcamy do kontaktu i przetestowania urządzenia.

szkolenie_notatnik

Notatnik brajlowski

notatnik_brajlowski

23 sierpnia 2023
Prezentujemy kolejny sprzęt dostępny w naszym ośrodku. 

Przedstawiamy notatnik brajlowski – poza funkcjonalnością linijki brajlowskiej posiada on także własną pamięć: jest mini-komputerem pozwalającym na zapisywanie istotnych informacji, prowadzenie kalendarza czy połączenie z internetem.

BrailleNote Touch to bardzo nowoczesny, uniwersalny sprzęt, który może być używany zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci. Obecność dotykowej klawiatury oraz ekranu pozwala na sprawną i szybką obsługę. Sprzęt wyposażono w narzędzie do nawigacji, klawiaturę sprzętową, notatnik oraz system operacyjny, zawierający szereg niezbędnych do pracy i zabawy aplikacji. Całość urządzenia zamknięto w wygodnym i funkcjonalnym etui, które zabezpiecza je przed kurzem, wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do produktu dołączono klawiaturę brajlowską, wyposażoną w plastikowe, mocne klawisze.

Zachęcamy do przetestowania i wypożyczenia sprzętu! 💻

Proces rejestracji i wypożyczenia sprzętu

22 sierpnia 2023
Przedstawiamy proces rejestracji i wypożyczenia sprzętu w naszym Ośrodku w kilku krokach:
1. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu ustalenia terminu spotkania (numery telefonów oraz adresy mailowe znajdują się w zakładce „Kontakt” na naszej internetowej). W zakładce „Aktualne godziny otwarcia” znajdą Państwo informacje na temat działania naszego biura w danym tygodniu (godziny mogą zmieniać się z uwagi na planowane szkolenia i wyjazdy informacyjne).
2. Na pierwszym spotkaniu zapewniamy wsparcie w zakresie wyboru technologii asystującej – stosownie do potrzeb Beneficjenta programu. Wypełniamy ankietę w systemie elektronicznym SOW – pomoże w tym pracownik biura. Prosimy o przyniesienie ze sobą dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dawniej – orzeczenie o grupie inwalidzkiej bądź orzeczenie równoważne).
UWAGA. Można również taką ankietę wypełnić w SOW logując się na konto osobiste. Podczas wypełniana ankiety, w sekcji dodatkowe pytania, po informacji „Istnieje możliwość skorzystania z oferty Ośrodka Wsparcia i Testów – jeżeli jesteś zainteresowana/-y udziel odpowiedzi na kolejne pytanie.” prosimy zaznaczyć wszystkie trzy odpowiedzi, a następnie w opisie innej pomocy wpisać: PROSZĘ O SKIEROWANIE DO OWiT Kraków ul. Podchorążych 3.
https://sow.pfron.org.pl/logowanie
3. Po akceptacji ankiety przez PFRON zadzwonimy w celu ustalenia terminu drugiego spotkania.
4. Na drugim spotkaniu zapewniamy instruktaż lub dłuższe szkolenie (w zależności od potrzeb) dotyczące obsługi sprzętu, który będzie wypożyczany. Podpisujemy dokumenty – umowę oraz wnioski (można zapoznać się wcześniej z treścią dokumentów dostępnych w zakładce „Dokumenty do pobrania” na stronie internetowej). Wypożyczają wtedy Państwo sprzęt do domu na okres ustalony w umowie.
Zapraszamy do kontaktu! 🙂

Spotkanie oddziałów w Gorlicach

9 sierpnia 2023
mieliśmy okazję spotkać się w Gorlicach w pełnym zespole pracowników z naszych ośrodków. Dziękujemy Fundacja Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” za zaproszenie i inspirujące rozmowy!

Szkolenie wewnętrzne – Monitor Brajlowski Focus 40 Blue​

26 lipca 2023
Dzisiaj mieliśmy okazję po raz drugi spotkać się z Panem Mateuszem Basistą, aby uczyć się obsługi kolejnych funkcjonalności, jakie oferuje monitor brajlowski Focus 40 Blue. Zapoznaliśmy się z dostosowaniem preferencji dotyczących użytkowania sprzętu razem z technologią VoiceOver zintegrowaną z systemem MacOS. Testowaliśmy dostępność stron internetowych oraz uczyliśmy się obsługi aplikacji pocztowej. Dziękujemy za szkolenie i czekamy na kolejne spotkania!

MÓWIK – oprogramowanie do komunikacji wspomagającej

Więcej informacji dostępnych na stronie producenta:  https://mowik.sklep.pl

20 lipca 2023
Prezentujemy kolejny sprzęt dostępny w naszym ośrodku. 

Przedstawiamy MÓWik-a – oprogramowanie do komunikacji wspomagającej oraz terapii mowy. Jest przeznaczone dla osób w różnym wieku, głównie z afazją, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, dysartrią itp., które nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych.

Program jest wygodny w obsłudze na tablecie. Wyposażony jest w polską syntezę mowy kobiecą i męską oraz 12 tysięcy symboli. Istnieje również możliwość robienia i wstawiania zdjęć, własnych grafik i obrazów z Internetu. Użytkownik może tworzyć z symboli całe zdania i wypowiedzi, które są odczytywane przez syntezę mowy. Użytkownicy korzystający z liter mogą pisać informacje za pomocą klawiatury ekranowej i również odczytywać je za pomocą syntezy mowy.

Spotkanie ze studentami AWF

W czwartek 6.07 mieliśmy przyjemność gościć w naszym ośrodku studentów kierunku Terapia Zajęciowa Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu wraz z  pracownikami dydaktycznymi – Panią Dr Dominiką Zawadzką i Panem Dr Rafałem Bugajem. 

Mieliśmy okazję zapoznać słuchaczy z zasadami funkcjonowania Ośrodka Wsparcia i Testów oraz zaprezentować sprzęt dostępny w naszym oddziale. Bardzo dziękujemy studentom i wykładowcom za ciekawą dyskusję oraz cenne wskazówki dotyczące naszej pracy!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym wizyty studyjnej w Krakowie studentów kierunku Terapia Zajęciowa Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, gdzie można znaleźć informacje także o spotkaniu w naszym ośrodku. https://awf.wroc.pl/wizyta-studyjna-studentow-kierunku-terapia-zajeciowa-krakow-5-7-lipiec-2023r/?fbclid=IwAR3Pr7BDrR8V53RKYD4B-39ipxDdAQpHu6yWqpMpB2_6AiOshaXhP002tz8

FOCUS 40 Blue – monitor brajlowski

Zachęcamy osoby zainteresowane do przetestowania urządzenia! W razie potrzeby zapewniamy szkolenie dla użytkownika w zakresie bardziej zaawansowanych funkcji jak np. korzystanie z Internetu 😎

Kontynuujemy cykl prezentacji sprzętu dostępnego w naszym ośrodku. 🧐

Przedstawiamy dzisiaj FOCUS 40 Blue – monitor brajlowski umożliwiający dwukierunkową komunikację z urządzeniami elektronicznymi. 

Terminal (zwany także linijką brajlowską) łączy się ze smartfonem lub komputerem i wyświetla treści dostępne na monitorze tego urządzenia. Monitor pozwala na wyświetlenie informacji tekstowej pismem Braille’a. Dynamicznie wyświetla (uwypukla) punkty brajlowskie, odpowiadające znakom (literom, cyfrom i innym znakom), pozwalając osobom niewidomym czytać dotykiem.

Sprzęt zapewnia dwukierunkową komunikację, ponieważ oprócz odczytywania informacji, daje także możliwość pisania na wygodnej 8-punktowej klawiaturze.

 

Szkolenie z obsługi monitora brajlowskiego

Pierwsze szkolenie z monitora brajlowskiego za nami! 😎

Szkolenie z obsługi C-Eye® II

Jesteśmy już po pierwszych szkoleniach z obsługi C-Eye® II. Prezentujemy Wam kilka funkcji, do których można wykorzystać urządzenie. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu, chętnie pokażemy możliwości dostosowania urządzenia do indywidualnych potrzeb. 👩‍💻👀

C-Eye® – nowoczesny system

Rozpoczynamy cykl prezentacji sprzętu dostępnego w naszym ośrodku. 🧐

Przedstawiamy dzisiaj C-Eye® – nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych, co umożliwia alternatywną komunikację osób, które z różnych powodów nie mogą porozumiewać się werbalnie ani za pomocą klawiatury. 

Dzięki C-Eye® użytkownik może odpowiadać na zadawane pytania, wyrażać swoje potrzeby oraz prośby. Sprzęt można wykorzystać także do terapii oraz rozrywki (istnieje możliwość korzystania z internetu oraz różnych aplikacji).

Więcej informacji dostępnych na stronie producenta: https://assistech.eu/pl/c-eye/

Otwarcie OWiT Kraków – Gorlice

Z wielką przyjemnością informujemy, że w piątek 14 kwietnia 2023 nastąpiło uroczyste otwarcie OWiT Kraków – Gorlice. Serdecznie zapraszamy do nas na Podchorążych 3. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.